• Miasto Wodzisław Śląski

    Oktoberfest Wodzisław 12-09-2023

    Wodzisław Śląski jest największym miastem powiatu wodzisławskiego, liczącym ponad 47 tysięcy mieszkańców. Miejscowość ma długą historię sięgającą XIII wieku. W mieście znajdują się miejsca zarówno na długie spacery oraz relaks na łonie natury, jak i do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki miejskim jednostkom, takim jak Wodzisławskie Centrum Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna czy Pałac Dietrichsteinów, z miejskim Muzeum oraz Strefą Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) można czerpać z wyjątkowej i różnorodnej oferty kulturalnej. W mieście znajdują się liczne atrakcje, w tym niepowtarzalne i unikatowe na skalę europejską arcydzieła sztuki ulicznej wersji mikro – Wodzisławskie Skrzaty oraz Baszta Rycerska.

    fot. DS. Dron

    „Wodzisławskie Skrzaty” – Na wodzisławskim Starym Mieście mieszkają mali sąsiedzi. Chodzi o niepowtarzalne i unikatowe na skalę europejską arcydzieła sztuki ulicznej w wersji mikro, autorskie instalacje, którymi może pochwalić się jedynie Wodzisław Śląski. Wszyscy chętni mogą zagłębić się w magiczny świat Wodzisławskich Skrzatów. Skrzaty mieszkają w nieoczywistych, ogólnodostępnych miejscach w przestrzeni miejskiej – ich domki znaleźć możemy np. w piwnicznych okienkach czy też latarni. Mapkę z lokalizacją instalacji oraz planszę do zbierania pieczątek można pozyskać w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Styczyńskiego 1 oraz w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury w Urzędzie Miasta przy ul. Bogumińskiej 4 (pok. 101).

    Baszta Rycerska – Wodzisławskie Grodzisko jest jedną z najstarszych części miasta owianą legendami i opowieściami. Edward Brauns, ówczesny właściciel miasta na przełomie lat 1867-68 postanowił wznieść w leśnych terenach Grodziska zameczek myśliwski, przypominający stare założenie zamkowe. Po śmierci fundatora w 1881 roku obiekt stopniowo popadał w ruinę, a po pewnym czasie zabudowa, która przyległa do wieży uległa całkowitemu zniszczeniu.

    Latem 2020 roku rozpoczęto rewitalizację obiektu. W 2021 roku oddano do użytku wyremontowaną Basztę Rycerską, która zyskała wieżę widokową, otwartą co roku w sezonie wiosenno-jesiennym bezpłatnie dla turystów.

    Rynek Starego Miasta – wytyczony w 1257 roku na planie czworokąta, jeden z największych rynków na Śląsku, otoczony pięknymi kamienicami z XIX wieku, odnowionymi po wojennych zniszczeniach. Na co warto zwrócić uwagę na rynku? Np. zegar słoneczny na jednej z kamienic w północnej pierzei, fontannę czy też odnowioną mozaikę z wizerunkiem herbu miasta.

    fot. DS. Media

    Pałac Dietrichsteinów – jeden z pierwszych klasycystycznych budynków w Polsce. W 2018 r. rozpoczęła się gruntowna modernizacja wodzisławskiej perły architektury. Co możemy aktualnie zobaczyć w pałacu? Parter tego wyjątkowego zabytku jest kondygnacją muzealną, w której znajdują się wystawy stałe. Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji służy wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyskał sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane są spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii ziemi wodzisławskiej. Na kolejnym piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne, Centrum Nauki i Techniki „SOWA” oraz sala multimedialna na 100 osób. Ostatnie piętro służy pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jako sale warsztatowe m.in. do prac archeologicznych.

    Balaton – Ośrodek Rekreacyjny „Balaton” to miejsce, gdzie można zażyć kąpieli, odpocząć czy też pospacerować. Balaton cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale również z pobliskich miejscowości. Aktualnie ośrodek jest po modernizacji, dzięki której zyskał m.in. pomieszczenia do obsługi ośrodka, pomieszczenia magazynowe, boiska do siatkówki plażowej, parking dla rowerów, plac zabaw, pomost rekreacyjny, deptak, strefę workout, krąg ogniskowy z tarasem widokowym, małą architekturę (ławy, prysznice). Odwiedzający obiekt mogą także wypożyczać sprzęt z wypożyczalni sprzętu pływającego. Odremontowano i przebudowano także nawierzchnię i towarzyszącą infrastrukturę techniczną oraz drogę dojazdową do ośrodka wraz z parkingiem.

    Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” – Rodzinny Park Rozrywki zajmuje powierzchnię 24, bardzo dobrze wykorzystanych, hektarów. Na jego terenie znajduje się kompleks boisk do badmintona, siatkówki, koszykówki, a także miejsce do gry w bule, arena do gry w chowanego, tory do gry w kapsle, strefa do gry w kręgle rosyjskie, labirynt oraz cieszące się wielką popularnością: tor dla pojazdów zdalnie sterowanych i modeli jeżdżących, tory do BMX Racing, Slop Style, Dirt Jumping i Pumptruck. Na odwiedzających „Trzy Wzgórza” gości, czeka także dwupoziomowy, największy na Śląsku skatepark, który umożliwia rolkarzom i deskorolkarzom codzienne praktykowanie i rozwijanie swoich umiejętności sportowych. W słoneczne dni istnieje możliwość korzystania z toru skimboardowego, na którym ślizga się na desce po płytkiej warstwie wody. Miłośnicy spacerowania również nie będą zawiedzeni. Specjalnie dla nich powstała ścieżka zdrowia z instalacjami treningowymi do rozwijania wytrzymałości, siły mięśni, koordynacji, orientacji przestrzennej oraz równowagi. Jeśli zaś jesteście zwolennikami nieco mniej aktywnego wypoczynku, to możecie skorzystać z chaty solnej lub miejsc przy betonowych stołach przeznaczonych do gry np. w szachy. Na najmłodszych bywalców czeka plac zabaw, który nieustannie wzbogacany jest o nowe atrakcje oraz ok. 13-metrowe linarium – jedną z największych konstrukcji tego typu w Polsce. W parku wydzielono specjalny wybieg dla zwierząt. Jest też ogromy amfiteatr, który był świadkiem wielu interesujących imprez, np. Wodzisławskiego Festiwalu Kuglarzy.

    fot. DS. Dron

    Kompleks parkowo – pałacowy Kokoszycach – dokładna data jego powstania nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej zbudowany około 1822 roku przez ówczesnego właściciela tej ziemi – Wilhelma Franza von Zawadzkiego. Rozbudowany w latach 1893-1895 przez hrabiego Gustawa von Ruffera. W roku 1925 pałąc został zakupiony przez Archidiecezję, planowano tutaj utworzenie seminarium duchownego, które jednak nie doszło do skutku. Po krótkim okresie dzierżawy pałacu przez hrabiego Hansa Georga von Oppersdorfa, budynek został zaadaptowany na potrzeby domu wypoczynkowego dla księży oraz jako dom rekolekcyjny. Taką funkcję pałacyk pełni do dziś. Wartym obejrzenia jest przepiękny park okalający pałacyk, w którym, poza tradycyjnymi drzewami i krzewami, rosną tu tak egzotyczne rośliny jak tulipanowce czy rzadkie odmiany azalii.

    Dworek w Jedłowniku – pałacyk w stylu eklektycznym wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przez Gotfierda Hessego. Następnie, w latach 30. XX wieku dworek został zagospodarowany przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej ze Lwowa – działał tutaj dom tzw. „upadłych dziewcząt”. Aktualnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej dla dzieci „Caritas” Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Funkcja ta uniemożliwia niestety zwiedzanie obiektu, jednak ten charakterystyczny budynek warto zobaczyć chociażby z zewnątrz. Wokół pałacu rozciąga się niewielki park.

    Wodzisław Śląski może również poszczycić się wieloma fantastycznymi imprezami kulturalno – rozrywkowymi, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń. Są to m.in. Dni Miasta, Festiwal Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi, Wodzisławska Noc Świętojańska, Piknik Rodzinny, Wodzisławski Festiwal Kuglarzy, Wodzisławska Noc Teatrów, DzieJesie(ń) Festiwal, Oktoberfest, Wodzisławski Ekobazar, Jarmark Staroci.

    PARTNERZY

    paulaner_logo wodzislaw_logo piwiarnia_logo żywiec_logo tuwodzislaw_logo row_logo tomaszny_logo printypoland_logo distribev_logo  sisubyann_logo  vanessa_logo  napoleon_logo tuwodzislaw_logo paulaner_logo wodzislaw_logo piwiarnia_logo żywiec_logo tuwodzislaw_logo row_logo tomaszny_logo printypoland_logo distribev_logo  sisubyann_logo  vanessa_logo  napoleon_logo tomaszny_logo printypoland_logo